Otoport Otomobil AVM

Site Yönetimi

Rooftop Çatı Tipi Klima Nedir?

RoofTop; çatı tipi klima yada paket klima olarak da bilinen bir klima sistemidir. Bu klima sistemi genellikle çatı üstüne monte edilir. Bu nedenle çatı tipi olarak tanımlanır. Tek parça ve montesi basittir. Başlıca tercih nedeni ise özellikle de geniş çaplı etkinlik alanlarının başarılı bir şekilde iklimlendirilmesini sağlamaktır. Bu alanların başlıcalarını; mağazalar, sinema ve eş değer konferans salonları ile birlikte geniş ve yüksek salon alanlar olarak sıralandırabiliriz. Tüm bu alanlar için kurulumu kolaydır.

Root top klima sistemleri sadece ticari alanlarda değil aynı zamanda bireysel özel yaşam alanlarında da kullanıma uygun klima modelleridir. Bu bağlamda hem kurumsal hem de bireysel müşterilerin roof top (çatı tipi) klima talep edebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Rooftop, Çatı Tipi Klima Genel Özellikleri

Rooftop klima sistemini diğer klimalardan ayıran en önemli özelliğinin başında özellikle de geniş ve yüksek salon alanlarının iklimlendirilmesinde işlevsel olmasıdır.Bununla birlikte bir rooftop klima modelinin diğer özellikleri;

  • Tek parça bir klima sistemidir, ek bir ünitesi yoktur. Bir merkezden hava dağılımı yapılır. Bu sayede fazla alan kaplamaz ve görsel olarak da rahatsız etmez.
  • Genellikle binanın çatısına kuruluma uygundur. Bu da bina içerisinde istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına neden olmaz.
  • Kurulumu oldukça basittir. Zaten bu klima sistemlerinin gerekli bileşenleri fabrika sürecinde tamamlandığından, sadece basit bir kurulum süreci sonunda çalışmaya hazırdır.
  • Klima sistemi ve parçalarının temizlenmesi oldukça kolaydır. Dilediğiniz zaman rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Böylelikle daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Roof Top Klima Sisteminin İklimlendirme Özellikleri

10 kW tan 250 kW aralığına kadar geniş bir kapasiteye sahip bu klima sistemleri tam anlamıyla geniş alanların başarılı bir şekilde iklimlendirilmeyi başarmak üzere icat edilmiştir.

Mekanın ideal havasını oldukça kısa bir sürede, oldukça hassas bir şekilde belirlenebilir ve uygulanabilir.

İç ya da dış hava ile çalışabileceği gibi karışım havası ile de çalışabilmektedir. Eğer %100 dışarıdan hava ile çalışması istenirse, bu durumda sistem dışarıdan aldığı havayı özel bir şekilde filtreler böylelikle içeri temiz bir hava girmesini sağlar.

Cihaz çok fonksiyonlu olup, sadece tek bir merkezden; ısıtma, soğutma, nem ve çeşitli hava kontrolü gibi işlemler yapabilir.

Enerji tasarrufu yapabilmeyi sağlayan free-cooling olarak da adlandırılan konfigürasyonu, ekonomizer vasıtasıyla kolaylıkla sisteme kolaylıkla entegre edilebilir olması da büyük bir avantajdır.